Artırılmış Gerçeklik, Instagram Hikayelerinde Yerini Alıyor - Pub Medya
Artırılmış Gerçeklik, Instagram Hikayelerinde Yerini Alıyor - Pub Medya
16119
post-template-default,single,single-post,postid-16119,single-format-standard,theme-bridge,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,columns-4,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive

Artırılmış Gerçeklik, Instagram Hikayelerinde Yerini Alıyor

Artırılmış Gerçeklik, Instagram Hikayelerinde Yerini Alıyor

Instagram, kullanıcılarını her geçen gün getirdiği yeniliklerle platformunda tutma çalışmalarını sürdürüyor. Yeni trendleri takip edip, platformuna entegre etme konusunda tecrübeli olan Instagram, şimdi de artırılmış gerçekliğe (AR) elini attı.

2017 yılında da Snapchat’in ‘’World Lenses’’ adıyla bir benzerini yaptığı bu yenilik, kameranızla çektiğiniz gerçek ortamlara, hareketli ve üçboyutlu sanal objeler ve yazılar eklemeyebilmemizi sağlayacak. Kullanıcılarının paylaşımlarına yeni bir faktör ekleyecek bu özellik, yeni içerikler ve paylaşımların önünü açacak. Evinizde, gittiğiniz bir mekanda, parkta, istediğiniz bu üçboyutlu karakterleri ve objeleri, sanki karşınızda ya da yanıbaşınızdaymış gibi gösterebilecek, eğlenceli içerikler ortaya çıkarabileceksiniz.

Bununla bağlantılı olarak, belki de daha da ilgi çekecek diğer bir özellik, yine artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanarak sahip olduğunuz NFT’leri, dijital ortamdan yararlanarak sanki evinizde asılı birer tablolarmış gibi gösterebilecek, NFT’lerinizi sergiyelebileceksiniz. Bu özellik, NFT sahibiyetine yeni bir katman getirirken, bu sektörde de yeni fırsatlar ortaya çıkaracak gibi görünüyor.

Bu iki özelliği ve yakın dönemde ortaya çıkan dijital gerçeklik öğelerini bir arada düşünürsek, Instagram’daki bu yeni artırılmış gerçeklik çalışmaları, kullanıcılarının dijital dünyayla daha yakından bir bağ kurmasında bir sonraki adımı oluşturuyor. Meta, Instagram gibi alışılmış sosyal medya platformlarında sanal ve artırılmış gerçeklik öğelerine yer vererek, Metaverse’e geçişe kullanıcılarını alıştırmakta, yavaş yavaş klasik web dünyası ile Metaverse’i kaynaştırmaya çalışmakta gibi bir algı oluşturuyor.