Instagramdan Etkileşimi Arttıracak Dört Yeni Sticker Önerisi - Pub Medya
Instagramdan Etkileşimi Arttıracak Dört Yeni Sticker Önerisi - Pub Medya
16201
post-template-default,single,single-post,postid-16201,single-format-standard,theme-bridge,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,columns-4,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive

Instagramdan Etkileşimi Arttıracak Dört Yeni Sticker Önerisi

ınstagram story çıkartmalar

Instagramdan Etkileşimi Arttıracak Dört Yeni Sticker Önerisi

Instagram, kullanıcıları yayın içi karşılıklı etkileşime ve genel etkileşim aktivitelerine daha fazla teşvik etmeyi umduğu dört yeni etkileşimli çıkartma özelliği ekledi.

Giderek paylaşım etkinliklerinin yayın içinden Direkt Mesaj (DM)’de gerçekleşmeye başlaması sonrası Instagram düğmeye bastı.

Son zamanlarda özellikle içerik üretici ve profesyonel hesaplarda ciddi etkileşim azalmaları yaşanması ve etkileşimin genel olarak DM üzerinden yürütülmesi sonucu Instagram yayın içi etkileşimi ve platformun “sosyal” medya özelliğini kaybetmemesi adına çözüm arayışında olduğu biliniyordu. Instagram bu 4 yeni çıkartma (sticker) özelliği ile yayın içi etkileşimi sürdürmek için kullanıcılara daha fazla seçenek sunmayı ve kullanıcıları içerik trendlerine yöneltmeyi hedefliyor.

Gelin tek tek bu yeni çıkartmaları birlikte inceleyelim.

instagram sticker

1- Müziğinizi Ekleyin Hesapları Hareketlendirin

İlk yeni çıkartma, kullanıcıların herhangi bir hikayeye bir şarkıyla/parçayla yanıt vermesini sağlayacak olan “Müziğinizi Ekleyin”

Bu özellik Instagram’ın “Kendi Çıkartmanı Ekle” seçeneği ile aynı gibi görünse de buradaki amaç; gençler arasında sosyal platformlarda kendini ifade yöntemi olarak giderek yaygınlaşan müziğin gücünü kullanmak. Müzik artık özellikle genç kullanıcılar arasında sosyal uygulamalara katılımda önemli bir rol oynuyor ve Instagram bu sticker ile trende ayak uydurmanın başka bir yolunu bulmayı umuyor.

2-  Polaroid Çerçeveler ile Telefonlar Biraz Sarsılacak

İkinci yeni çıkartma ise çekilen fotoğraflarınızı eski tarz (old-school) bir fotoğrafa dönüştürecek Polaroid benzeri yeni “Çerçeveler” seçeneği. Buradaki en ilginç unsur, resmin görünmesi için kullanıcıların telefonlarını sallamaları gerekmesi. Instagram,bu özelliği ilk kez  Coachella bağlantısı seçeneğini ile geçen ay önizlemişti.

3- Reveal (Göster) Stickerı ile Kendini Göster

Sırada, yalnızca izleyici içerik sahibine bir DM gönderdiğinde görünür hale gelecek olan “Reveal” etiketi var.

“Göster etiketini seçtiğinizde, arkadaşlarınıza bulanık hikayenizin arkasında neler bulabilecekleri hakkında bir ipucu yazmanız istenecek.

Hikayenizin arkadaşlarınıza nasıl görüneceğini görmek için sol alt köşedeki ‘Önizleme’ simgesine dokunabilirsiniz.”

Görüntüleyenlerin görseli görebilmeleri için size bir DM göndermeleri gerekecek, ancak içerik oluşturucunun her DM’yi ayrı ayrı onaylamasına gerek kalmayacak. DM gönderildikten sonra görsel otomatik olarak görünür hale gelecektir.

Gönderinizi izlemek isteyen kullanıcı resminizi görmek için DM’deki herhangi bir şeyle de yanıt verebilir.Burada önemli olan görebilmek için sizinle DM’den iletişim kurması.

Bu durum ayrıca, hesabınızı ve hikayenizi kimin kontrol ettiği konusunda da hem bir şeffaflık sunuyor hem de başka bir doğrudan iletişim hattı açıyor.

4- Cut Outs – Kesimlerle Eğlenceyi Artır

Son olarak Instagram, ocak ayından bu yana bazı kullanıcıların kullanımına sunulan “Kesimler” etiketini de yeniden güncelliyor.

“Kesimler”, bir fotoğraftaki herhangi bir öğeden daha sonra başka bağlamlarda kullanabileceğiniz bir çıkartma oluşturmanıza olanak tanıyor.

Belirtildiği gibi, bazı IG kullanıcılarının bir süredir bu seçeneğe erişimi vardı, ancak artık tüm kullanıcılar kompozisyonları için Kesme seçeneğini kullanabilecek.

Bu 4 yeni çıkartmanın sosyal hayatımızda ve markaların iletişim süreçlerine nasıl ve ne derece dahil olacağını ilerleyen günlerde göreceğiz.