Facebook, İçerik Üreticilerine Yeni Moderasyon Seçenekleri Getiriyor - Pub Medya
Facebook, İçerik Üreticilerine Yeni Moderasyon Seçenekleri Getiriyor - Pub Medya
16098
post-template-default,single,single-post,postid-16098,single-format-standard,theme-bridge,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,columns-4,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive

Facebook, İçerik Üreticilerine Yeni Moderasyon Seçenekleri Getiriyor

Facebook, İçerik Üreticilerine Yeni Moderasyon Seçenekleri Getiriyor

İçerik üreticileriyle arasını iyi tutmaya çabalayan Facebook, bu konuda yeni bir hamle yaptı. İçerik üreticilerinin platformu daha kontrollü ve verimli bir şekilde kullanabilmeleri için, yorum moderasyonu ve destek seçeneklerinde büyük bir genişleme sağlandı. İçerik üreticilerinin dışında da, standart Facebook kullanıcıları hesaplarına erişim sağlayamadığı zamanlarda destek sağlayabilmek için, canlı yardım opsiyonu getirildi.

İçerik üreticilerinin, özellikle de geniş bir moderasyon ekibi kurma imkanı olmayanların, en büyük problemlerinden biri rahatsız edici ve spam yorumların sayfalarını doldurması. Bunun önüne rahatça geçilebilmesi için Facebook bir dizi yenilik getiriyor.

Başta bahsetmemiz gereken yenilik, yorum gizleme butonunun artık göz önünde, yorumun hemen yanında bulunuyor olması. Menülerde dolaşmaya, vakit harcamaya gerekmeden tek tıkla rahatsız edici yorumlar gizlenebilecek.

Sayfada rahatsızlık veren ya da sayfaya erişmesini istemediğiniz kişileri engellemek için de bazı yenilikler mevcut. Kişinin o anda kullandığı ve bağlı hesapların tamamını ve bundan sonra açacağı hesapları engellemeye yönelik yeni opsiyonlar içerik üreticilerine sunuluyor. Ayrıca, belli kelimeleri engellemek için de yeni parametreler ekleniyor. Yasaklamak istediğiniz kelimelerin benzerleri, sayıyla ya da farklı karakterlerle yazılmış hallerini algılayıp, paylaşılmasını engelleyen bir algoritma kullanıma sunuluyor. Bunun dışında, yorumda link ya da görsel bulunmasını istemezseniz, onları da engelleyebileceksiniz.

Facebook’un canlı yayın platformu Facebook Live’da da canlı sohbet moderasyonu için yeni özellikler ekleniyor. Rahatsız edici ve hakaret içeren kelime ve cümlelerin engellenmesi, yenilenmiş kısa süreli ya da kalıcı engelleme seçenekleri ve gelişmiş yorum kontrolleri kullanılabilecek.