Facebook, veri takibini açık bırakmaları için kullanıcılarını uyarıyor - Pub Medya
Facebook, veri takibini açık bırakmaları için kullanıcılarını uyarıyor - Pub Medya
16078
post-template-default,single,single-post,postid-16078,single-format-standard,theme-bridge,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,columns-4,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive

Facebook, veri takibini açık bırakmaları için kullanıcılarını uyarıyor

Facebook, veri takibini açık bırakmaları için kullanıcılarını uyarıyor

Gün geçtikçe çevrimiçi dünyada veri gizliliğini korumak zorlaşıyor. Hem de verilerimizin güvenliği alışılagelmiş yasa dışı yollardan değil, her gün kullandığımız sosyal medya siteleri tarafından ısrarla ele geçiriliyor ve buna izin vermemiz için teşvik, hatta tehdide varacak yöntemler uygulanıyor.

Apple cihazlarına gelen iOS 14.5 güncellemesiyle, veri takibinde yeni bir çağ başlıyor. Kullanıcıların verilerine daha kapsamlı bir şekilde ulaşabilecek uygulamalar, reklam vermek isteyenler için daha optimize yöntemler geliştirebilecek. Ama bu güncelleme ile birlikte kullanıcılar, verilerin gizliliği hakkında kaygı duymaya ve yeni gelen veri takibi protokolünü kabul etmemeye başladı. Kullanıcıların bu çekincelerine karşı Facebook, uygulama içi uyarılarında bu konuya ilişkin bir not ekledi. Bu verilerin ne işe yaradığını açıklayan notta; ‘’Facebook’un ve Instagram’ın ücretsiz kalmasına destek olmak.’’ cümlesi dikkat çekiyor.

Reklam bazlı bir iş modeli ile Facebook ve Instagram’ı yürütmenin, herkesin menfaatine olduğunu belirten Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, sosyal ağları ücretsiz kullanmanın en uygun yöntem olduğunu söylüyor. Bu açıklamalar her ne kadar iyi niyetli bir düşünce gibi gözükse de reklamlı iş modelinin kârlılığı da yadsınamaz bir gerçek.

Yeni veri takibi protokollerinin son kullanıcılara etkisi yalnızca kişiselleştirilmiş reklamlar konusunda olacağı açıklansa da geçtiğimiz yıllardaki Facebook’un veri satışı fiyaskosunu da unutmamak ve buna göre kendi verilerimizin güvenliğini yine kendimizin sağlaması gerekiyor.