Facebook, yazarlara özel platformu Bulletin’i yayınladı! - Pub Medya
Facebook, yazarlara özel platformu Bulletin’i yayınladı! - Pub Medya
16086
post-template-default,single,single-post,postid-16086,single-format-standard,theme-bridge,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,columns-4,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive

Facebook, yazarlara özel platformu Bulletin’i yayınladı!

Facebook, yazarlara özel platformu Bulletin’i yayınladı!

Sosyal medyanın popülaritesinin artmasıyla, geleneksel medyanın demirbaşları da dijital mecralarda, alışılagelmiş basılı formatlardan daha çok yer edinmeye başladı. Yazarlar, yayınevlerinin beğenisini ve desteğini beklemek yerine bağımsız bir şekilde çevrimiçi ortamlarda okurlarına ulaşıyor, hayran kitlelerini kısıtlamalar olmadan oluşturabiliyorlar.

Eserlerini kendi sanatsal kaygılarını koruyarak ya da bilimsel makalelerini herhangi bir akademik otoritenin müdahalesi olmadan yayınlayabilen eser sahipleri de bu yüzden geleneksel medyadan git gide uzaklaşıyorlar.

Bu durumu analiz edip, bir pazar olduğunun farkına varan Facebook’ta tabi ki boş durmadı ve bu konuda çalışmalarına başladı. Bulletin isimli yeni web sitesi ile Facebook, bağımsız yazar ve podcast içerik üreticisi kitlesini hedef alıyor.

Facebook haber kaynağı, Facebook Pay ve Facebook grupları ile tamamen entegre bir şekilde çalışacak olan bu yeni web sitesi, yazarların okurları ile etkileşimlerine ve gelirlerine büyük katkılarda bulunmayı hedefliyor. Ücretli abonelik servisi, yorum moderasyonu, canlı yayınlar ve sesli sohbet servislerini kullanarak, takipçi sayılarını ve markalarını geliştirmelerine olanak sağlanacak. Ayrıca, içerik üreticilerinin markalama, profillerindeki logo, renk paleti, multimedya gibi öğelerin kullanımları tamamen özgür bırakılacak.

Bulletin’de ücretlendirmeler ise, içerik üreticilerinin kendi inisiyatifine bırakılacak ve başlangıçta bu ücretli aboneliklerden Facebook’un pay almayacağı söyleniyor. Şu anda benzer hizmetler olan Revue %5, Substack ise %10 pay alıyor.

Şu anda yalnızca seçili yazarlar ile başlamış olan bu hizmet, deneme sürecinden sonra daha çok içerik üreticisine davet göndereceği söyleniyor. Platformun, Podcast üreticileri ile ilgili çalışmaları da sürüyor.