Instagram, çocuklara özel bir versiyon üzerinde çalışıyor - Pub Medya
Instagram, çocuklara özel bir versiyon üzerinde çalışıyor - Pub Medya
16048
post-template-default,single,single-post,postid-16048,single-format-standard,theme-bridge,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,columns-4,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive

Instagram, çocuklara özel bir versiyon üzerinde çalışıyor

Instagram, çocuklara özel bir versiyon üzerinde çalışıyor

Günümüzün en popüler sosyal medya mecralarından Instagram, kullanıcılarına bir yenilik daha getiriyor. Yalnızca 13 yaş ve altındaki çocuklara hitap edecek bu yeni platform, çocukların güven içinde Instagram kullanabilmesini hedefliyor.

Şirket içi bir yazışmanın internet ortamına sızması üzerine ortaya çıkan bu çalışma, insanlar tarafından sosyal medya mecralarında paylaşılmaya başlandıktan sonra, Instagram’ın başkanı Adam Mosseri, bu yazışmaların doğru olduğunu ve çocuklar için Instagram projesi üzerinde çalıştıklarını onayladı.

Bu çalışmanın başına, daha önce Google’da YouTube Kids gibi, yine çocuklara özel mecralar üzerinde çalışan Pavni Diwanji geçecek. Şu anda adı kesinleşmemiş, çocuklar için özelleştirilecek Instagram modelinde, Facebook’a 2017 yılında eklenmiş olan ‘’Messenger Kids’’’de olduğu gibi, kullanıcı 13 yaş altı çocukların aileleri tarafından yönetilebilecek bir kontrol mekanizması olacağı belirtildi.

Bu çalışmaların haberinin topluma yansıması, beraberinde birçok soru işareti getirdi. Bunların başında, çocukların kişisel verilerinin korunması konusundaki endişeler ve bu mecralardaki reklam politikalarının nasıl işleyeceği yönünde. Bunun dışında, çocuklar arasında yaşanabilecek zorbalık problemine karşı da, Instagram’ın nasıl bir önlem alabileceği de akıllara takılan konulardan biri.

Messenger Kids’de 2019 yılında yaşanan bir hata sonucu, çocukların yetkilendirilmemiş kişiler ile bağlantı kurmaları üzerine büyük bir kriz yaşanmıştı. Bunun tekrarlanmaması için Instagram üzerinde ne gibi önlemler alınacağı da bir merak konusu.

Henüz, çocuklar için Instagram sürümünün ne zaman yayınlanacağı hakkında bir açıklama yapılmadı.