Instagram, zorbalık ve saldırılara karşı yeni yorum limitleme özelliğini deniyor - Pub Medya
Instagram, zorbalık ve saldırılara karşı yeni yorum limitleme özelliğini deniyor - Pub Medya
16083
post-template-default,single,single-post,postid-16083,single-format-standard,theme-bridge,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,columns-4,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive

Instagram, zorbalık ve saldırılara karşı yeni yorum limitleme özelliğini deniyor

Instagram, zorbalık ve saldırılara karşı yeni yorum limitleme özelliğini deniyor

Sanal dünya ilk kullanıma açıldığından itibaren kullanıcılarına yeni ufuklar açıp; bilgi edinme, eğlenme, sosyalleşme gibi iyi yönlü etkilerde bulunsa da elbette kötü amaçlı kişiler için de çok rahat bir ortam sağladı. Görüşlerini açıkça belirttiği, normlardan farklı yaşamlar sürdüğü ya da yalnızca ünlü oldukları için paylaşımlarında hakarete varan, aşağılayıcı, negatif yorumlar alan kişiler günümüzde de bulunmaya devam ediyor. Uzun süredir bu konuda sosyal medya siteleri önlemler almaya çalışsa da halihazırda nihai bir çözüm bulunabilmiş değil.

‘’İnternet zorbalığı’’na karşı yeni bir çözüm denemesi bu sefer de Instagram’dan geldi. Kötü amaçlı yorum yapan kullanıcıların yorumlarını silmek, iş işten geçtikten sonra profillerini engellemek gibi retroaktif çözümler yerine, proaktif bir çözüm arayışına giren Instagram, kullanıcılarına belli kullanıcı gruplarını kendi profillerinde kısıtlama imkanı sunmayı amaçlıyor.

Şu anda deneme aşamasında olan bu yeni seçenek, deneme grubundaki kişilerin Instagram ayarlarındaki ‘’Gizlilik’’ bölümünün ‘’Limitler’’ sekmesi altında bulunuyor.

Geçici olarak istenmeyen yorum ve mesajları engelleyebileceğiniz bu özellik, kullanmak istediğinizde size limitlemek istediğiniz, Instagram içerisindeki aktivitelerine göre belli kullanıcı gruplarını öneriyor olacak. Bu grupları örnekleyecek olursak; sizi takip etmeyen kullanıcılar, sizin takip etmediğiniz kullanıcılar ve yeni takipçilerinizi söyleyebiliriz.

Sosyal medyadaki linç kültürüne karşı alınan son önemlerden biri olan Instagram’ın yeni “Limitleme” uygulamasının, bahsettiğimiz linç kültürüne karşı bir savunma, aniden gelebilecek yorum ve mesaj bombardımanlarına karşı bir sığınak görevi görmesi amaçlanıyor. Şimdilik yalnızca bir test grubunca kullanılabilen bu özelliğin Instagram’a tamamen entegre edilip edilmeyeceği önümüzdeki zamanlarda belli olacak.