LinkedIn Profesyonel Topluluk Kurallarını Güncelledi - Pub Medya
LinkedIn Profesyonel Topluluk Kurallarını Güncelledi - Pub Medya
16116
post-template-default,single,single-post,postid-16116,single-format-standard,theme-bridge,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,columns-4,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive

LinkedIn Profesyonel Topluluk Kurallarını Güncelledi

LinkedIn Profesyonel Topluluk Kurallarını Güncelledi

İş dünyasının artık vazgeçilmezi haline gelen sosyal medya platformu LinkedIn, kariyer basamaklarını tırmanmakta olan çalışanlardan, kariyerinde istediği yere gelip sektördeki tecrübelerini paylaşma ihtiyacı duyanlara kadar iş dünyasının tüm kitlelerine hitap ediyor. Diğer sosyal medya platformlarından en büyük farkı, çalışma hayatı ve iş dünyası hakkında çeşitli özelliklere sahip olması olan bu sosyal medya mecrası, profesyonel topluluk kuralları, yani LinkedIn içinde bulunulan iletişimlerde nelerin serbest olup olmadığını belirleyen ilkelere çeşitli güncellemeler getirdi.

Bu kural güncellemesinin temelinin, LinkedIn’in asıl amacı olan iş dünyası bağlantılarını geliştirmek ve kullanıcıların kariyerleri hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşmak dışında bir ‘’arkadaşlık’’ sitesi olarak kullanmaya çalışan kişilerin gittikçe artması. Özellikle platformda bulunan kadınlara yönelik, tacize varan mesajlaşma istekleri ve bu konuşmaların profesyonellikten çıkması, LinkedIn’in büyük bir bölümünü rahatsız etmekte. Bunun önüne geçmeyi de kendine görev bilen LinkedIn ekibi, hem platformun asıl amacını hatırlatmak hem de platformu amacı dışında kullananlara bir uyarı olması amacıyla detaylı bir kural listesini yayınladı.

Bu yeni kural listesinde; zorbalık ve rahatsızlık verici içeriklerin paylaşılmaması, yani tehdit, ayıplama, hakaret, linç girişimi, kişisel bilgilerin sahibi onayı dışında paylaşılması, kişileri rahatsız edici şekilde ‘’troll’’ davranışlarda bulunması kesin ve net bir şekilde yasaklandığı kullanıcılara yeniden hatırlatılıyor.

Argo ve teklifsiz konuşma gibi profesyonel dilden uzak konuşma biçimlerinin de hoş karşılanmadığını belirten kurallarda bu konseptler, kullanıcıların kafasında soru işareti kalmaması için örneklerle detaylandırılıyor. Özellikle platformdaki kadınların maruz kaldığı istenmeyen flört ve cinsellik içeren konuşmaların, platformun profesyonel, kariyer dünyasına yönelik bir mecra olduğunu hatırlatarak, kurallara aykırı olduğu konusuna dikkat çekiliyor. Özel mesaj dışında, paylaşımlar ve yorumlarda da cinsiyetçi söylemlerin kullanılmaması gerektiği üzerine basılarak belirtilmekte. Buna ‘’Çok güzelsin.’’, ‘’Gözlerin çok güzel.’’ gibi, masum gözüken ama rahatsız edici olabilecek cümleler de dahil.

İş yeri etiği ve profesyonellik namına biraz bilgisi olan kişilerin bunlardan haliyle uzak durması gerektiği barizken, böyle bir platformda hala bunların yaşanması, hem sanal hem de fiziksel dünyadaki iş dünyası hakkında pek iç açıcı düşünceler yaratmıyor.

Bu güncellenmiş kuralların tamamına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

https://tr.linkedin.com/legal/professional-community-policies?