Meta, Kullanıcıları Dünya Kupası Sırasında Sosyal Medyayı Kötüye Kullanımdan Korumaya Yönelik Önlemleri Açıkladı - Pub Medya
Meta, Kullanıcıları Dünya Kupası Sırasında Sosyal Medyayı Kötüye Kullanımdan Korumaya Yönelik Önlemleri Açıkladı - Pub Medya
16144
post-template-default,single,single-post,postid-16144,single-format-standard,theme-bridge,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,columns-4,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive

Meta, Kullanıcıları Dünya Kupası Sırasında Sosyal Medyayı Kötüye Kullanımdan Korumaya Yönelik Önlemleri Açıkladı

Meta, Kullanıcıları Dünya Kupası Sırasında Sosyal Medyayı Kötüye Kullanımdan Korumaya Yönelik Önlemleri Açıkladı

2022 Dünya Kupası’nın başlamasıyla birlikte Meta, uygulamalarında oyuncuları saldırılara karşı korumak için geliştirdiği çeşitli araçları açıklayarak potansiyel kötüye kullanımın önüne geçmek istiyor.

Bu önemlerin alınmasındaki amacın, İngiltere’nin Euro 2020 finalindeki mağlubiyetinden sonra birçok İngiliz oyuncunun büyük ölçüde Instagram DM’leri üzerinden ırkçı tacizle hedef alınmasından kaynaklı olduğu düşünülüyor.

Meta bu konu ile ilgili şunları söylüyor; “ Zorbalığa, şiddet içeren tehditlere ve nefret söylemine karşı net kurallarımız var ve bunları uygulamalarımızda istemiyoruz. Bu kuralları ihlal edecek bir içeriği tespit ettiğimiz anda incelenmesi üzere ekiplerimize gönderiyor, kural ihlalinden emin olduğumuz bir içerik tespit ettiğimiz takdirde ise otomatik olarak siliyor ve harekete geçiyoruz.”

Meta, Instagram için kullanıcıların yorumları, hikaye yanıtları, potansiyel olarak rahatsız edici kelimeler, ifadeler ve emojiler içeren DM isteklerini filtrelemesine olanak sağlayan ”Hidden Words” özelliğini de geliştirdi. (ayrı bir mesaj kutusu)

Bununla birlikte Instagram’da, rahatsız edici olabilecek bir yorum göndermeye çalışan kullanıcıları uyaran yorum algılama özelliği de bulunuyor.

İnsanlar bu uyarıları gördükten sonra yorumlarını %50 oranında düzenliyor veya siliyor. Ayrıca, insanları potansiyel olarak rahatsız edici bir yoruma yanıt vermeden önce durup yeniden düşünmeye teşvik eden yeni uyarılar da geliştirildi. Bu uyarılar, uygulamaları İngilizce, Portekizce, İspanyolca, Fransızca, Çince veya Arapça olarak ayarlanan kişiler için artık yayında.

Dünya Kupası, son derece heyecanlı ve coşkulu bir etkinliktir. Bu nedenle Meta’nın, kuralları ve sistemleri konusunda kullanıcıları uyarmak için proaktif adımlar attığını görmek mutlu edici.