Meta, Kullanıcıların Facebook ve Instagram Giriş Bilgilerini Çalan 400 Uygulama Algıladı - Pub Medya
Meta, Kullanıcıların Facebook ve Instagram Giriş Bilgilerini Çalan 400 Uygulama Algıladı - Pub Medya
16132
post-template-default,single,single-post,postid-16132,single-format-standard,theme-bridge,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,columns-4,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive

Meta, Kullanıcıların Facebook ve Instagram Giriş Bilgilerini Çalan 400 Uygulama Algıladı

Meta, Kullanıcıların Facebook ve Instagram Giriş Bilgilerini Çalan 400 Uygulama Algıladı

Meta, bu yıl 400’den fazla mobil uygulamanın, sahte özellikler ve araçlar sayesinde, insanları Facebook kimlik bilgileri ile giriş yapmaya ikna ederek sosyal medya hesaplarını çaldığını duyurdu.

Meta, yaptığı açıklamada şöyle söylüyor:

“Güvenlik araştırmalarımız sonucu, bu yıl Facebook giriş bilgilerini çalmak ve insanların hesaplarını tehlikeye atmak için tasarlanmış 400’den fazla kötü amaçlı Android ve iOS uygulaması tespit ettik. Bu uygulamaların başında fotoğraf düzenleyiciler, oyunlar, VPN hizmetleri ve iş arama platformları geliyor.

Bir kişi kötü amaçlı uygulamayı yüklediğinde, vadedilen özellikleri kullanmaya başlamadan önce “Facebook ile Giriş” yapmasını isteyebilir. Kişi, kimlik bilgilerini girdiği takdirde, kötü amaçlı yazılım, kullanıcı adlarını ve şifrelerini çalar. Giriş bilgileri çalınırsa, saldırganlar potansiyel olarak bir kişinin hesabına tam erişim sağlayabilir, arkadaşlarına mesaj gönderebilir ve özel bilgilere kolaylıkla erişebilir.

Instagram gönderilerinizi öne çıkarmak için harika bir fotoğraf düzenleme uygulaması indirecek olursanız, giriş yapmadan önce bir kez daha düşünün.

Bu uygulamalardan birini indirdiğinizi düşünüyorsanız Meta, kullanıcılara uygulamayı hemen silmelerini, Facebook şifrelerini sıfırlamalarını ve 2 faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmelerini tavsiye ediyor.