Meta SeamlessM4T ile devrime hazırlanıyor! - Pub Medya
Meta SeamlessM4T ile devrime hazırlanıyor! - Pub Medya
16175
post-template-default,single,single-post,postid-16175,single-format-standard,theme-bridge,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,columns-4,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive

Meta SeamlessM4T ile devrime hazırlanıyor!

seamlessm4t meta

Meta SeamlessM4T ile devrime hazırlanıyor!

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ı bünyesinde bulunduran Meta şirketinin CEO’su Mark Zuckerberg tarafından direkt olarak duyurulan yeni özel yapay zeka modeli SeamlessM4T, vaatleri ile şimdiden dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.
 
Açılımı “Massively Multilingual and Multimodal Machine Translation” olan “gelişmiş dil çeviri sistemi”, yaklaşık 100 değişik dil için hem metinden-metne hem de konuşmadan-metne aktarım yaparak çeviri sağlayabilecek.
 
Peki SeamlessM4T’yi nasıl kullanabileceğiz? Öncelikle bu yeni sistem sayesinde bir konuşma kaydı başka bir dilde yazılı hale getirilebiliyor. Örneğin; İngilizce bir konuşma kaydı Türkçe olarak yazıya dökülebilecek. Bu kadarla da sınırlı kalmayan sistem aynı zamanda İngilizce bir konuşma kaydını Türkçe veya Japonca bir konuşma kaydı haline getirilebilecek.
 
Google Translate gibi şu anda hemen kullanılamayacak olsa da SeamlessM4T, aynı zamanda standart metin çevirisi de yapacak.
 
Zuckerberg yapay zeka alanında gizlemeyi tercih etmediği en son çalışması olan SeamlessM4T’i şu sözlerle açıkladı, “Bugün, farklı dilleri konuşan insanların daha etkili iletişim kurmasını sağlayan yeni bir yapay zeka modeli olan SeamlessM4T’yi piyasaya sürüyoruz. M4T, yaklaşık 100 kadar dilde konuşmadan-metne, metinden-sese, konuşmadan-sese, metinden-metne çeviri ve “konuşma algılama” gerçekleştirebiliyor. Zaman içinde, çeviri ve transkripsiyon alanındaki bu yapay zeka gelişmelerini Facebook, Instagram, WhatsApp, Messenger ve Threads‘e entegre edeceğiz.”
 
Temelleri atılan sistemin tam olarak ne zaman kullanılabileceği hakkında kesin bir bilgi olmasa da Zuckerberg tarafından direkt olarak duyurulmuş olması çok da uzun bir süre beklemeyeceğimizin sinyalini veriyor.