Metaverse İçin Yeni Sanal Gerçeklik Oluşturma Araçları Tanıtıldı - Pub Medya
Metaverse İçin Yeni Sanal Gerçeklik Oluşturma Araçları Tanıtıldı - Pub Medya
16109
post-template-default,single,single-post,postid-16109,single-format-standard,theme-bridge,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,columns-4,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive

Metaverse İçin Yeni Sanal Gerçeklik Oluşturma Araçları Tanıtıldı

Metaverse İçin Yeni Sanal Gerçeklik Oluşturma Araçları Tanıtıldı

Facebook, Meta ismini alalı ve Metaverse’ü tanıtalı göreceli olarak kısa bir zaman oldu. Fakat bu kısa zamanda, Metaverse gün geçtikçe gelişmeye devam ediyor. Sanal Gerçeklikle iç içe olduğumuz bu çağda, hem ticari hem de teknolojik olarak çağı yakalayan ‘’Meta’’, Horizon VR ile Metaverse tecrübesini bir adım ileriye taşıyor.

Horizon VR teknolojisi, kullanıcıların edilgenliğini azaltmayı amaçlıyor. Hazır alanlarda Metaverse’ü tecrübe etmek yerine, kullanıcılarına istedikleri sanal ortamları yaratma gücünü verecek bu proje, sanal gerçeklik teknolojisine ilgi duyanlar için gerçekten heyecan verici gözüküyor. Şimdiye kadar kodlama ve üç boyutlu modelleme bilgisine sahip olmayan kişiler için neredeyse imkansız olan ‘’VR İnşaatı’’, Horizon VR ile tüm Metaverse kullanıcıları için mümkün olacak.

Horizon’daki ‘’Builder Bot’’ teknolojisi, son kullanıcının rahatlıkla istediği ortamı yaratabilmesi için tasarlanıyor. Elinizi bile kullanmanız gerekmeden, yalnızca sözlü komutlarla ‘’Builder Bot’’ teknolojisine isteğinizi belirtmeniz ve bu sanal inşa sürecini izlemeniz yeterli olacak.

Tabi ki kullanımı basitleştikçe, ortaya çıkabilecek sonuçlar da belli sınırlar dahilinde kalmak durumunda kalıyor. Meta’nın arşivinde bulunan üç boyutlu modeller ve ses tanıma teknolojisinin sınırlarının içinde olacak bu yaratım sürecinin, daha detaylı işlemlerde nasıl sonuçlar vereceği şimdilik belirsiz.

Üç boyutlu modelleme ve kod bilgisine sahip kişiler, Builder Bot ile yarattıkları sanal alanlarda rötuşları kendi becerileriyle tamamlayarak, üretim süreçlerini hızlandırmaları belki de bu teknolojinin en yararlı yönü olacak. Ama kolay bir şekilde basit sanal dünyalar yaratmak, her Metaverse kullanıcısının ilgisini çekebilecek ve gündelik hayatta yer edinebilecek bir teknoloji olacaktır.