Twitter, Super Follows özelliği ile ücretli abonelik modeline başlıyor! - Pub Medya
Twitter, Super Follows özelliği ile ücretli abonelik modeline başlıyor! - Pub Medya
16035
post-template-default,single,single-post,postid-16035,single-format-standard,theme-bridge,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,columns-4,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive

Twitter, Super Follows özelliği ile ücretli abonelik modeline başlıyor!

Twitter, Super Follows özelliği ile ücretli abonelik modeline başlıyor!

Patreon ve Twitch gibi, takipçilerin doğrudan içerik üreticisine ödeme yapabildiği sistemler son dönemde oldukça revaçta. Hatta bu ödeme şeklini örnek alarak, Facebook ve YouTube gibi büyük sosyal medya mecraları da bu tarzdaki ödemeleri, kendi sistemlerine entegre etmiş bulunuyor.Bu kervana yeni katılacak olanlardan biri de Twitter.

Web sitesine gelecek yeni özellik ile içerik üreticileri, ücretli içerikler yayımlama seçeneklerine sahip olacak. Super Follows adlı özellik sayesinde içerik üreticileri, yalnızca kendilerine ücretli abone olan diğer kullanıcılara özel paylaşımlar, topluluk gruplarına ve newsletterlarına erişim ve abonelerinin profillerinde yer alacak abonelik rozetlerini sağlayabilecekler.

Öncelikli olarak Twitter içeriği üreten sosyal medya üreticileri için doğrudan bir gelir kaynağı olabilecek bu özellik, Twitter ve kullanıcıları arasından, Patreon benzeri ödeme seçenekleri sunan üçüncü kişileri kaldırmayı amaçlıyor gibi görünüyor.
Tabi ki, bu ödeme sistemlerinin sağlayıcıları bu ödemelerden bir miktar pay almakta. Twitter’ın aylık $4.99 olacağı söylenen Super Follows sisteminde, ödemelerden hangi miktarda bir pay alacağı henüz belli değil.

Super Follows ile birlikte, Twitter bir başka yeni özelliğini de tanıttı. Communities (Topluluklar) adını verdikleri bu özellik ile, kullanıcılar özel ilgi alanları ile ilgili gruplar oluşturabilecek ve bu gruplara katılabilecekler. Böylece kullanıcılar, Twitter’ı kullanırken görmek istedikleri konulara çok daha rahat bir şekilde ulaşabilecekler. Bu özellik Twitter için yeni olsa da, ilk aklımıza gelebilecek olan Facebook grupları gibi, diğer çoğu sosyal medya platformunda hali hazırda bulunmakta.
Super Follows ve Communities’i tanıtan Twitter, henüz bu özelliklerin ne zaman uygulamaya geçeceği hakkında bir açıklama yapmadı.