YouTube, Shorts İçerik Üreticileriyle Reklam Gelirini Paylaşmaya Başlayacağını Duyurdu - Pub Medya
YouTube, Shorts İçerik Üreticileriyle Reklam Gelirini Paylaşmaya Başlayacağını Duyurdu - Pub Medya
16149
post-template-default,single,single-post,postid-16149,single-format-standard,theme-bridge,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,columns-4,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive

YouTube, Shorts İçerik Üreticileriyle Reklam Gelirini Paylaşmaya Başlayacağını Duyurdu

YouTube, Shorts İçerik Üreticileriyle Reklam Gelirini Paylaşmaya Başlayacağını Duyurdu

YouTube, pazartesi günü yaptığı açıklamada 1 Şubat’ta Shorts içerik oluşturucularıyla reklam gelirini paylaşmaya başlayacağını duyurdu . Yaklaşan değişikliğe hazırlanmak için YouTube, YouTube İş Ortağı Programı’ndaki tüm içerik üreticiler için yeni şartlar sunmaya başlıyor. İçerik üreticilerin programda kalabilmeleri için yeni şartları 10 Temmuz’a kadar kabul etmeleri gerekiyor.

YouTube’un İş Ortağı Programındaki büyük değişiklik, içerik üreticilerin Shorts Feed’deki videolar arasında görüntülenen reklamlardan para kazanmasına olanak tanıyacak. İçerik üreticiler Shorts’a özel 1.000 abone ve 90 gün içinde 10 milyon Shorts görüntüleme eşiğini karşıladıkları takdirde programa başvurabilirler.

YouTube, içerik üreticilerin platformda tam kazanç potansiyellerini ortaya çıkarmak için tüm modülleri kabul etmelerini öneriyor. Shorts yapan ve yeni Shorts Para Kazanma Modülünü kabul eden içerik üreticiler, gelecek aydan itibaren Shorts görüntülemelerinde Shorts reklamlarından elde ettikleri geliri paylaşmaya hak kazanacak.

Shorts gelir paylaşımının tam olarak nasıl işleyeceğine gelince, müzik lisanslaması nedeniyle bu biraz karmaşık. Her ay Shorts videoları arasında görünen reklamlardan elde edilen gelir toplanacak ve para kazanan Shorts içerik üreticilerini ödüllendirmek ve müzik lisanslama maliyetlerini karşılamak için kullanılacak.

Yaklaşan bu değişikliklerle YouTube Shorts, TikTok’un en büyük rakibi olmaya hazırlanıyor . İçerik üreticiler YouTube Shorts aracılığıyla TikTok’tan daha fazla para kazanabiliyorsa, YouTube platformu için orijinal içerik oluşturmaya teşvik edilecek. Şimdiye kadar hiçbir kısa video platformu reklam gelirinin nasıl paylaşılacağını tam olarak çözemedi, bu da Shorts’a rekabette kayda değer bir avantaj sağlıyor.